چگونه استارتاپ خود را راه اندازی کنیم؟ (10 مرحله)

مرکز نوآوری انرژیک » چگونه استارتاپ خود را راه اندازی کنیم؟ (10 مرحله)
مراحل راه اندازی استارت اپ

به کمک مقاله «نحوه راه‌ اندازی استارت ‌آپ در سال ۱۴۰۳»، یاد می‌گیرید که چگونه کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کنید. ما از برنامه‌ریزی کسب‌وکار تا بازاریابی، بهترین نکات و استراتژی‌ها را برای کمک به کارآفرینان برای رسیدن به موفقیت به اشتراک می‌گذاریم.

استارت آپ چیست؟

استارت‌آپ‌ها کسب‌وکارهایی هستند که با هدف رشد سریع ایجاد می‌شوند، صنعت خود را متحول می‌کنند و نظم موجود را به چالش می‌کشند. اگر فردی خودجوش، پرشور، خلاق و انعطاف‌پذیر با یک ایده عالی هستید؛ شما احتمالا برای کارآفرینی ساخته شده‌اید.

مراحل راه اندازی استارتاپ در یک نگاه (۱۰ قدم اصلی)

 1. سنجش مهارت های کارآفرینی خودتان
 2. توسعه ایده استارتاپی
 3. ایجاد نقشه راه استارتاپ
 4. تشکیل تیم بنیانگذار
 5. تاسیس رسمی استارتاپ
 6. تامین بودجه استارتاپ
 7. راه اندازی بخش حسابداری
 8. ایجاد برند استارتاپ
 9. استخدام تیم و نیروی انسانی
 10. راه اندازی و توسعه استارتاپ

نحوه راه اندازی استارتاپ

در ادامه، هر یک از این مراحل چگونگی راه اندازی استارتاپ را مفصل بررسی می‌کنیم.

 1. سنجش مهارت های کارآفرینی خودتان

راه‌اندازی یک استارت‌آپ برای افراد ضعیف نیست.  شروع و رشد هر کسب‌وکاری نیازمند فداکاری است. راه‌اندازی یک شرکت استارت‌آپی در اکوسیستم ایران حتی به تلاش بیشتری نیاز دارد.

با وجود انواع مختلفی از کارآفرینان، تعدادی ویژگی مشترک وجود دارد که اغلب به بنیان‌گذاران استارت‌آپ نسبت داده می‌شود. برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های کارآفرینان عبارتند از: شور، خلاقیت، انگیزه و نظم شخصی. کارآفرینان همچنین باید انعطاف‌پذیر، باهوش و ریسک‌پذیر باشند.

 • شور: اشتیاق شدید به ایده و کسب‌وکار خود.
 • خلاقیت: توانایی حل مشکلات به روش‌های جدید و نوآورانه.
 • انگیزه: داشتن میل و اراده قوی برای موفقیت.
 • نظم شخصی: توانایی مدیریت زمان و منابع خود به طور موثر.
 • انعطاف‌پذیر: توانایی سازگاری با تغییرات و چالش‌های پیش‌رو.
 • باهوش: قدرت درک و ارزیابی شرایط و موقعیت‌ها.
 • ریسک‌پذیر: تمایل به پذیرش ریسک‌های محاسبه‌شده برای دستیابی به اهداف.

داشتن درک عمیق از مشکلات و چالش‌های صنعت که از طریق تجربه در همان زمینه به دست می‌آید، می‌تواند به شما و کسب‌وکارتان یک مزیت رقابتی بدهد. با این حال، همه مدیران عامل استارت‌آپ‌ها سابقه فنی یا تجربه قابل اتکا ندارند. بسیاری از کارآفرینان موفق فقط چشم‌انداز و مهارت‌های اساسی برای اداره یک شرکت را دارند و برای پر کردن کمبودهای مجموعه مهارت‌های خود، کارمندان واجد شرایط استخدام می‌کنند.

 1. توسعه ایده استارتاپی

اگر به دنبال ایده‌های استارت‌آپی هستید، یکی از اولین کارها برای شروع جستجو، بررسی چیزهایی است که قبلاً می‌دانید. با این حال، به خاطر داشته باشید که به مجموعه مهارت‌های فعلی خود محدود نیستید. برای مثال، بسیاری از بنیان‌گذاران استارت‌آپ‌های فناوری، افراد غیرفنی هستند.

اغلب، ایده‌های استارت‌آپی از حل یک مشکل نشأت می‌گیرند. این مشکل می‌تواند مشکلی باشد که شما شخصاً با آن دست و پنجه نرم می‌کنید یا مشکلی که شناسایی کرده‌اید و راه‌حل جایگزینی برای آن نیاز دارد. شکل‌دهی محصول یا خدمات استارت‌آپ شما حول یک مشکل شناسایی‌شده، نه تنها به شما در توسعه محصول با حداقل ویژگی قابل عرضه (MVP) کمک می‌کند، بلکه می‌تواند به شما در یافتن بازار هدف قبل از شروع کار هم یاری رساند. اگر هم ایده نوآورانه ندارید، می‌توانید در رویدادهای ریورس پیچ (کارآفرینی تقاضامحور) مرکز نوآوری انرژیک شرکت کنید.

تحلیل چشم‌انداز صنعت و توسعه ایده شما

پیش از راه‌اندازی یک استارت‌آپ، تحلیل وضعیت کلی صنعت، شامل موارد زیر، ضروری است:

 • محیط تأمین مالی: شرایط و روند کلی تأمین بودجه در این صنعت
 • حجم بازار: اندازه کل بازار بالقوه برای محصول یا خدمات شما
 • رقبای موجود: شناسایی و بررسی نقاط قوت و ضعف رقبای اصلی شما
 • ساختار بازار: شیوه سازماندهی و نحوه عملکرد بازیگران مختلف در بازار
 • حجم و ویژگی‌های جمعیت بازار: اندازه و مشخصات گروهی از افراد که مشتریان بالقوه شما را تشکیل می‌دهند.
 • رشد پیش‌بینی‌شده: روند مورد انتظار برای رشد بازار در آینده

هدف از انجام این کار، سنجش میزان فرصت موجود در صنعت برای پشتیبانی از اهداف کارآفرینی شماست.

تایید ایده

حالا که درک اولیه‌ای از صنعت، رقبا و رشد پیش‌بینی‌شده آن پیدا کرده‌اید، گام بعدی شما اعتبارسنجی ایده استارت‌آپی و تثبیت محصول با حداقل ویژگی قابل عرضه (MVP) است.

برای تایید ایده خود چند راه وجود دارد:

مصاحبه با مشتریان بالقوه:

با مشتریانی که فکر می‌کنید ممکن است این محصول را خریداری کنند، مصاحبه انجام دهید. در حالت ایده‌آل، با استفاده از این بینش می‌توانید در صورت نیاز، پیشنهاد ارزش منحصر به فرد (UVP) یا مخاطب هدف خود را اصلاح کنید.

استفاده از ابزارهای تحقیق بازار:

از ابزارها و نرم‌افزارهای موجود برای کشف، سازمان‌دهی و یادگیری از داده‌های صنعت و بازار استفاده کنید.

شبکه‌سازی با کارآفرینان دیگر:

از طریق مراکز رشد استارت‌آپ  (incubator)، شتاب‌دهنده‌های استارت‌آپ (accelerator) یا مرکز نوآوری با کارآفرینان دیگر برای کمک به ایده‌پردازی و تنظیم دقیق ایده‌های استارت‌آپی خود شبکه‌سازی کنید.

تطابق محصول با بازار (Product-Market Fit):

دستیابی به تناسب محصول با بازار و در نتیجه، اعتبارسنجی بازار.

 1. ایجاد نقشه راه استارتاپ

اینکه با یک طرح کسب‌وکار رسمی یا غیررسمی شروع کنید، فرآیند مکتوب کردن برنامه‌های کسب‌وکار شما را ملزم می‌کند تا در مورد تمام عناصر کلیدی شرکت خود مانند صنعت، بازار و موقعیت رقابتی فکر کنید.

انواع مختلفی از برنامه‌های کسب‌وکار بسته به مرحله سرمایه‌گذاری و هدف از طرح شما وجود دارد. در مراحل اولیه ایده کسب‌وکار خود، ممکن است بخواهید با یک طرح کسب‌وکار غیررسمی مانند موارد زیر شروع کنید:

بوم مدل کسب‌وکار  (Business Model Canvas): تجسم جنبه‌های کلیدی سرمایه‌گذاری شما، از جمله مشتریان، پیشنهاد ارزش، زیرساخت، مدل‌های درآمدی و مدل‌های هزینه.

بوم ناب  (Lean Canvas): اقتباسی از بوم مدل کسب‌وکار. این ابزار مشکل، راه‌حل، مشتریان، پیشنهاد ارزش، شاخص‌های کلیدی عملکرد و مزیت رقابتی شما را به صورت بصری نمایش می‌دهد.

با این حال، هنگامی که برای شروع به دنبال سرمایه‌گذاری باشید، به احتمال زیاد، باید یک طرح کسب‌وکار رسمی را برای وام‌دهندگان و سرمایه‌گذاران بالقوه ارائه دهید.

پیچ دک (Pitch Deck)

برای یک استارت‌آپ در مراحل اولیه، پیش از تأمین بودجه، چند مورد وجود دارد که باید برای افزایش احتمال موفقیت ارائه خود، چه در حال برقراری ارتباط با سرمایه‌گذاران فرشته (Angel Investor) باشید و چه در تلاش برای دریافت وام کسب‌وکار کوچک، باید در نظر بگیرید. مهم‌ترین مورد، پیچ دک شماست.

ایجاد یک داستان جذاب نه تنها برای موفقیت استارت‌آپ شما، بلکه برای ایجاد یک پیچ دک تاثیرگذار هم ضروری است.

پیچ دک یک استارت‌آپ باید موارد زیر را شامل شود:

 • معرفی استارت‌آپ شما: در این بخش، به طور خلاصه به معرفی شرکت خود، مأموریت و چشم‌انداز آن بپردازید.
 • مشکلات و راه‌حل‌ها: به طور خاص، مشکلاتی را که کسب‌وکار شما قصد دارد حل کند و راه‌حل‌هایی که محصول یا خدمات شما ارائه می‌دهد را با ذکر نمونه‌هایی توضیح دهید.
 • بازار هدف و فرصت: اندازه بازار هدف و فرصت بالقوه‌ای که برای کسب‌وکارتان وجود دارد را مشخص کنید.
 • محصول یا خدمات: توضیحی واضح و مختصر از محصول یا خدمات استارت‌آپ خود ارائه دهید.
 • رشد آتی و اهداف: خلاصه‌ای از پیش‌بینی‌های رشد، اهداف اصلی و گام‌های آتی استارت‌آپ را بیان کنید.
 • تیم هسته: اعضای کلیدی تیم خود را معرفی کرده و به سوابق و تجربیات آن‌ها اشاره کنید.
 • رقبا و مزیت رقابتی: رقبای خود را شناسایی کرده و مزیت رقابتی خود را نسبت به آن‌ها معرفی کنید.
 • برنامه مالی: توانایی خود در برنامه‌ریزی و مدیریت امور مالی را با ارائه اسناد و مدارک اثبات کنید.
 • استفاده از سرمایه: توضیح دهید که چگونه از وجوه سرمایه‌گذاری استفاده خواهید کرد و چرا به آن نیاز دارید.

ایجاد یک پیچ دک جذاب و قانع‌کننده به شما کمک می‌کند تا سرمایه‌گذاران را تحت تأثیر قرار دهید و منابع مالی مورد نیاز برای راه‌اندازی و رشد استارت‌آپ خود را تأمین کنید.

 1. تشکیل تیم بنیانگذار

پیدا کردن هم‌بنیانگذاران

طبق آمار سایت startupsavant.com استارت‌آپ‌هایی که دو بنیان‌گذار دارند، ۱۹ درصد کمتر از استارت‌آپ‌های تک‌بنیان‌گذار در معرض مقیاس‌پذیری زودهنگام قرار دارند. تحقیقات نشان می‌دهد که کارآفرینان مشتاقی که بدون یک هم‌بنیان‌گذار استارت‌آپی را راه‌اندازی می‌کنند، ۳.۶ برابر زمان بیشتری را برای دستیابی به رشد قابل توجه صرف می‌کنند، به اندازه‌ای که از مرحله استارت‌آپ فراتر روند.

با وجود این آمار، همه صاحبان استارت‌آپ‌ها برای موفقیت در مسیر خود به یک هم‌بنیان‌گذار نیاز ندارند. جذب هم‌بنیان‌گذار، در وهله اول، به معنای پر کردن شکاف‌های مهم برای اطمینان از برآورده شدن همه نیازهای شرکت است، مانند:

 • کمبود مهارت‌های خاص
 • تجربه رهبری
 • شکاف‌های دانش صنعت
 • تجربه استارت‌آپی
 • تجربه جذب سرمایه
 • تکمیل کننده بودن شخصیت‌ها

استخدام وکیل در صورت نیاز

گام بعدی، یادگیری چگونگی یافتن یک وکیل عالیست. وکیل نه تنها برای اطمینان از تشکیل قانونی و بدون مشکل استارت‌آپ شما ضروری است، بلکه می‌تواند در صورت برنامه‌ریزی برای اجرای برنامه‌های تصاحب سهام یا تخصیص سهام سفارشی، به انطباق کسب‌وکار شما کمک کند.

شبکه‌سازی

شبکه‌سازی یکی از مؤثرترین ابزارهای کارآفرینان استارت‌آپی برای رشد و حمایت از کسب‌وکارهایشان است. فرصت‌های شبکه‌سازی متعددی از جمله مراکز رشد استارت‌آپ، رویدادهای شبکه‌سازی، مراکز نوآوری و … برای برقراری ارتباط در دسترس کارآفرینان قرار دارد.

برای توسعه مؤثرترین استراتژی شبکه‌سازی، باید با طیف وسیعی از افراد ارتباط برقرار کنید، مانند:

 • هم‌کارآفرینان یا بنیان‌گذاران دیگر
 • مشاوران یا مربیان
 • مشتریان بالقوه
 • رهبران صنعت
 • سرمایه‌گذاران (به عنوان مثال، سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر یا سرمایه‌گذاران فرشته)
 1. تاسیس رسمی استارتاپ

انتخاب نام

انتخاب نام برای استارت‌آپ یک تصمیم بسیار مهم است. انتخاب یک نام ایده‌آل به نوع کسب‌وکار، صنعت و مخاطب هدف شما بستگی دارد. پس از انتخاب نام، باید مطمئن شوید که نام انتخابی شما قبلاً استفاده نشده است و دامنه‌ اینترنتی (Domain Name) مربوط به آن نیز در دسترس است.

انتخاب ساختار کسب‌وکار

یکی از اولین اقداماتی که برای راه‌اندازی استارت‌آپ خود به عنوان یک کسب‌وکار واقعی باید انجام دهید، انتخاب ساختار کسب‌وکار (یعنی شکل قانونی استارت‌آپ شما) است.

این موارد انواع اصلی ساختارهای قانونی برای شرکت‌های استارت‌آپی هستند:

 • مالکیت انفرادی (Sole Proprietorship) و مشارکت‌های عمومی (General Partnerships): ساختارهای کسب‌وکار غیررسمی. در ساختارهای حقوقی غیررسمی، استارت‌آپ به‌عنوان امتدادی از مالکان در نظر گرفته می‌شود و مالکان بار مالیات و مسئولیت‌های کسب‌وکار را بر عهده می‌گیرند.
 • شرکت‌های با مسئولیت محدود (LLC) و شرکت‌های سهامی (Corporations): دو نوع اصلی از ساختارهای رسمی کسب‌وکار هستند. این اشکال ساختاری نیازمند ثبت شرکت شما به عنوان یک نهاد مستقل است. از آنجایی که شرکت، یک نهاد مستقل از صاحبان آن است، ساختارهای رسمی، برای صاحبان، مزایای مالیاتی منحصربه‌فرد و همچنین حمایت در برابر مسئولیت (Liability Protection) را فراهم می‌کند.

انتخاب ساختار حقوقی استارت‌آپ شما تا حدودی بستگی دارد به:

 • اینکه استارت‌آپ خود را به تنهایی یا با هم‌بنیان‌گذاران راه‌اندازی می‌کنید.
 • مرحله و برنامه‌های رشد استارت‌آپ.

محبوب‌ترین ساختار شرکتی برای استارت‌آپ‌هایی با اهداف رشد بالا، شرکت سهامی عام (C corporation) است. زیرا اکثر سرمایه‌گذاران شرکت‌های سهامی عام را ترجیح می‌دهند. یک شرکت سهامی عام (C corp) دارای قوانین مالیات‌دهی سازگار با سرمایه‌گذاران، انتقال مالکیت ساده و استراتژی‌های خروج طبیعی است و بسیاری از سرمایه‌گذاران فرشته و سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر در شرکت‌هایی که به صورت سهامی عام ثبت نشده‌اند، سرمایه‌گذاری نمی‌کنند.

انتخاب موقعیت مکانی

از آنجایی که فضای کار اشتراکی متناسب با فرهنگ و اکوسیستم استارت‌آپی شده‌، به طور کلی بهترین مکان برای راه‌اندازی استارت‌آپ شماست. شما می‌توانید با مستقر شدن در فضای کار اشتراکی یا اختصاصی انرژیک از مزیت‌های زیادی از جمله دریافت کد پستی، اینترنت رایگان، اتاق جلسات و … بهره‌مند شوید.

 1. تأمین مالی

استارت‌آپ‌ها اغلب برای پوشش هزینه‌های اولیه خود تا زمان رسیدن به سودآوری به سرمایه نیاز دارند و برای توسعه، رشد، ایجاد انبار و حتی گذراندن فصول کم‌فروش، مجدداً نیاز به تأمین مالی دارند. هنگام برنامه‌ریزی برای کسب‌وکار خود، باید از قبل مشخص کنید که شرکت شما به چه نوع گزینه‌های تأمین مالی و در چه زمانی نیاز خواهد داشت. قبل از درخواست وجوه از منابع خارجی، باید کاملاً بر هزینه‌های راه‌اندازی، وضعیت مالی شرکت و پیش‌بینی‌های مالی خود آگاه باشید.

رایج‌ترین انواع تأمین مالی کسب‌وکار عبارتند از:

 • راه‌اندازی با سرمایه‌گذاری شخصی (Bootstrapping) تأمین مالی استارت‌آپ با استفاده از وجوه شخصی یا پس‌اندازهای بنیان‌گذاران.
 • وام‌های دوستان و خانواده (Friends and Family Loans) دریافت وام از دوستان، اقوام و افراد نزدیک.
 • وام‌های تجاری (Business Loans) دریافت وام از بانک‌ها یا سایر مؤسسات مالی.
 • کارت‌های اعتباری تجاری (Business Credit Cards) استفاده از کارت‌های اعتباری با نرخ بهره پایین برای تأمین مالی کوتاه‌مدت.
 • کمک‌های مالی دولتی (Business Grants) دریافت کمک‌های مالی بلاعوض از دولت که معمولاً برای اهداف خاص اعطا می‌شود.
 • سرمایه‌گذاران فرشته (Angel Investors) و سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر (Venture Capital Investors) سرمایه‌گذارانی که در شرکت‌های نوپا و با ریسک بالا سرمایه‌گذاری می‌کنند.
 • تأمین مالی جمعی (Crowdfunding) جمع‌آوری سرمایه از تعداد زیادی از افراد به صورت آنلاین.

به خاطر داشته باشید که شرکت شما در مراحل مختلف توسعه به منابع تأمین مالی متفاوتی نیاز خواهد داشت. به عنوان مثال، در مرحله اولیه (Seed Stage)، راه‌اندازی با سرمایه‌گذاری شخصی یا وام‌های دوستان و خانواده ممکن است بهترین گزینه تأمین مالی باشد. با این حال، با تثبیت بیشتر استارت‌آپ شما و رسیدن به مرحله رشد، احتمالاً یک سرمایه‌گذار ریسک‌پذیر یا سرمایه‌گذار فرشته تمایل به سرمایه‌گذاری خواهد داشت.

با این حال، این تنها عاملی نیست که باید در نظر بگیرید. نوع استارت‌آپی که راه‌اندازی می‌کنید نیز نقش مهمی در تعیین منبع تأمین مالی مناسب ایفا می‌کند.

 1. راه اندازی بخش حسابداری

حسابداری کسب‌وکار، جنبه‌ای مهم (و ضروری) برای اداره یک استارت‌آپ است. حسابداری به شما امکان می‌دهد:

 • عملکرد مالی خود را بررسی کنید.
 • معیارها و اهداف خود را پیگیری نمایید.
 • ارزش استارت‌آپ خود را تعیین نمایید.

علاوه بر اهداف حقوقی و مالیاتی، برای دریافت وجوه، پرداخت حقوق کارمندان و مدیریت امور مالی استارت‌آپ خود به یک سیستم حسابداری نیاز دارید.

 1. ایجاد برند استارتاپ

اینکه محصول، خدمات یا تجربه‌ای فوق‌العاده را خلق کنید، به معنای آن نیست که مشتریان درب منزل شما را خواهند زد. برای راه‌اندازی یک استارت‌آپ موفق، مطمئن شوید که هویت برند خود را می‌سازید.

طراحی لوگو

یکی از اولین کارهایی که باید انجام دهید، طراحی لوگویی برای برند خود است تا آگاهی و شناخت آن را آغاز کنید. یک لوگوی خوش‌طراحی به افراد کمک می‌کند تا برند شما را شناسایی و به خاطر بسپارند و اعتماد ایجاد می‌کند.

ساخت وب‌سایت برای کسب‌وکار

هر شرکت قانونی به یک وب‌سایت نیاز دارد و دیر یا زود استارت‌آپ شما نیز به وب‌سایت اختصاصی خود نیاز پیدا خواهد کرد.

هنگام انتخاب یک پلتفرم طراحی وب‌سایت، گزینه‌های زیادی بسته به نیازهای شما وجود دارد. پلتفرم‌های طراحی وب‌سایت بر اساس نیازهای شرکت شما، ویژگی‌ها، کارکردها، قابلیت‌ها و برنامه‌های کاربردی متعددی را ارائه می‌دهند.

هنگام طراحی و نوشتن محتوای وب‌سایت خود، به استراتژی سئوی (بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو) توجه داشته باشید. سئو فرآیندی است که با طراحی سایت و محتوای آن برای رتبه‌بندی بالاتر در نتایج موتورهای جستجو، باعث افزایش ترافیک وب‌سایت (و برند) شما می‌شود.

حضور در شبکه‌های اجتماعی

علاوه بر ساخت وب‌سایت، احتمالاً برای ایجاد هویت برند خود و رشد استارت‌آپ، به حضور در شبکه‌های اجتماعی هم نیاز خواهید داشت. شبکه‌های اجتماعی راهی برای رسیدن، ارتباط و تعامل با مشتریان و مشتریان بالقوه فراهم می‌کنند.

محبوب‌ترین پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی شامل یوتیوب، اینستاگرام، تلگرام، توییتر، لینکدین و پینترست می‌شوند.

پخش بیانیه‌‌های مطبوعاتی

راه دیگر برای آگاه‌سازی مردم در مورد استارت‌آپ‌تان، ایجاد تبلیغات از طریق نوشتن بیانیه‌های مطبوعاتی است. بیانیه‌ مطبوعاتی، بیانه‌ رسمی شرکت شماست که توسط خودتان نوشته می‌شود و برای مطلع کردن عموم و تبلیغ برندتان در اختیار مطبوعات قرار می‌گیرد.

 1. استخدام تیم و نیروی انسانی

قدرت یک شرکت به اندازه قدرت تیم آن است. برای موفقیت، ساختن تیمی که به کار خود در شرکت شما علاقه‌مند باشند، در حرفه خود مهارت داشته باشند و قابل اعتماد باشند، ضروری است.

در ابتدای کار، استارت‌آپ‌ها به طور معمول نیاز به افراد برای نقش‌های زیر دارند:

 • مدیرعامل (CEO)
 • مدیر ارشد عملیات (COO)
 • مدیر بازاریابی
 • توسعه‌دهنده یا مهندس محصول
 • مدیر فروش
 • نماینده خدمات مشتریان

اما قبل از اینکه بتوانید برای این نقش‌های ضروری استخدام کنید، باید بیانیه مأموریت استارت‌آپ خود را برای توصیف دقیق هدف و ارزش‌های شرکت خود محکم کنید. علاوه بر این، یادگیری نوشتن شرح شغل‌های مؤثر به شما کمک می‌کند تا با ارائه اطلاعات دقیق در مورد شغل و شرکت خود، کاندیدهایی را که تناسب خوبی برای این نقش ندارند، غربال کنید.

 1. راه اندازی و توسعه استارتاپ

کار با راه‌اندازی یا اولین فروش تمام نمی‌شود. سپس باید روی اجرای برنامه‌ خود، حفظ هم‌راستا بودن با روندهای صنعت و رشد کسب‌وکار خود تمرکز کنید. این امر مستلزم فداکاری، پشتکار و تمایل به استفاده از فرصت‌های رشد است.

این فرصت‌ها ممکن است شامل گسترش به مناطق جدید، یافتن مشتریان هدف جدید یا توسعه‌ محصولات یا خدمات فعلی شما باشد. همچنین فرصت‌های رشد ممکن است به شکل نوآوری، بهبود کیفیت، توسعه‌ متمرکز بر مشتری و ساده‌سازی مدل کسب‌وکار شما ظاهر شوند. علاوه بر این، عوامل رشد داخلی مانند ایجاد شبکه‌یکارآفرینی، گسترش تیم و ساخت یک فرهنگ سازمانی قوی نیز می‌توانند فرصت‌هایی برای رشد باشند.

تقویت برنامه بازاریابی

با داشتن یک برنامه‌ بازاریابی قوی، دقیقاً می‌دانید که چه کسانی مشتریان هدف شما هستند، از چه کانال‌های بازاریابی برای رسیدن به آن‌ها استفاده خواهید کرد و استراتژی دقیقی که شرکت شما برای افزایش مشتریان خود می‌خواهد دنبال کند، چیست.

یک برنامه‌ بازاریابی باید اساس تلاش‌های بازاریابی استارت‌آپ شما باشد و به عنوان «چراغ راهنما» برای استراتژی بازاریابی شما در نظر گرفته شود.

برای شروع، به تمام اهداف حیاتی کسب‌وکار شرکت خود و اینکه در کوتاه‌مدت روی چه چیزی تمرکز خواهید کرد، توجه داشته باشید. در حالت ایده‌آل، شما می‌خواهید این اهداف را هوشمندانه (SMART) تعیین کنید:

 • خاص (Specific): به طور دقیق و مشخص اهداف خود را تعیین کنید.
 • قابل اندازه‌گیری (Measurable): روش‌هایی برای اندازه‌گیری پیشرفت خود به سمت اهدافتان داشته باشید.
 • قابل دستیابی (Attainable): اهداف واقع‌بینانه و قابل دستیابی تعیین کنید.
 • مرتبط (Relevant): مطمئن شوید که اهدافتان با استراتژی کلی کسب‌وکار شما مرتبط هستند.
 • زمان‌دار (Time-Bound): برای دستیابی به هر هدف، یک مهلت زمانی مشخص تعیین کنید.

هنگامی که اهداف شما مشخص شد، بفهمید که خریداران هدف شما چه کسانی هستند و از چه نوع پیام قانع‌کننده‌ای برای جذب مشتریان بالقوه‌ی خود استفاده خواهید کرد. داشتن یک پیام واضح و قانع‌کننده برای جلب توجه خریداران آینده‌ی شما ضروری است.

پس از تکمیل آن مراحل اولیه، تیم شما می‌تواند شروع به اجرای استراتژی بازاریابی خود کرده و روی کانال‌های بازاریابی که به نظر شما بیشترین بازده‌ی سرمایه‌گذاری (ROI) را به همراه خواهند داشت، تمرکز کند. این می‌تواند شامل بازاریابی محتوایی، تبلیغات آنلاین، کمپین‌های روابط عمومی، کمپین‌های رسانه‌های اجتماعی و موارد دیگر باشد.

کانال‌های بازاریابی

انتخاب کانال‌های بازاریابی مناسب برای استارت‌آپ شما می‌تواند چالش‌برانگیز باشد، اما هنگامی که کانال‌هایی را شناسایی کردید که بهترین بازده‌ سرمایه‌گذاری را برای شما به ارمغان می‌آورند، قادر خواهید بود از این کانال‌ها بیشتر استفاده کنید و تلاش‌های بازاریابی خود را گسترش دهید.

محمد علی امینی
محمد علی امینی
متخصص راه اندازی و توسعه کسب و کارهای نوپا
پیمایش به بالا